Przedstawiciele spółek odpowiedzialnych za projekt budowy morskich farm wiatrowych oraz budowy infrastruktury przesyłowej wyprowadzającej z nich moc, spotkali się z mieszkańcami gminy Choczewo, aby porozmawiać o inwestycji oraz odpowiedzieć na pytania uczestników.
Spotkania zorganizowali wspólnie przedstawiciele firm planujących budowę samych farm, czyli Baltic Power (część PKN ORLEN) i PGE Baltica (część Polskiej Grupy Energetycznej), oraz spółki odpowiedzialnej za przygotowanie stacji elektroenergetycznej i linii najwyższych napięć, czyli Polskich Sieci Elektroenergetyczne (PSE).
Rozmowy odbyły się na przełomie września i października w miejscowościach: Łętowo, Zwartowo, Lublewo, Choczewko, Choczewo, Żelazno oraz Kopalinie. Czyli w sołectwach, na terenie których mogą być realizowane inwestycje związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.
Eksperci z firm energetycznych rozmawiali z uczestnikami o trwającej w Polsce transformacji energetycznej, wstępnym harmonogramie projektu, ale przede wszystkim o tym, jak mądrze zaplanować sieć elektroenergetyczną, aby do minimum ograniczyć jej wpływ na otoczenie. Przedstawiciele inwestorów podkreślili, że planowane instalacje są konieczne dla rozwijania czystej energetyki odnawialnej na morzu. Opowiedzieli również o znaczeniu projektu dla Polski i regionu.
Spotkanie sołeckie inwestorów z mieszkańcami w Zwartowie
Łącznie w spotkaniach udział wzięło około 60 osób. Mieszkańcy byli o nich informowani poprzez plakaty, ogłoszenia na portalu społecznościowym używanym przez gminę oraz za pośrednictwem sołtysów. Podczas rozmów obecni byli eksperci z zakresu prawa, inżynierii i planistyki, którzy odpowiadali na pytania związane z projektem. W trakcie spotkań stosowano wszelkie środki ostrożności związane z sytuacją epidemiczną.
***
Spółki zaangażowane w projekt, niezwykle istotny dla przyszłości Polski, dokładają wszelkich starań, by prowadzić go w sposób transparentny. Wszystkie informacje o przedsięwzięciu, mające wpływ na życie lokalnej społeczności, będą systematycznie przekazywane przedstawicielom samorządu, wójtowi, radnym oraz sołtysom, a także mieszkańcom podczas kolejnych spotkań informacyjno-konsultacyjnych.