Projekt „Implementation of Baltic Synchronisation Project Phase II” (Wdrożenie II fazy synchronizacji krajów bałtyckich) współfinansowany jest ze środków instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) w ramach umowy o dofinansowanie nr INEA/CEF/ENER/M2020/2226437, podpisanej przez Komisję Europejską, PSE S.A., LITGRID AB, Augstsprieguma tikls AS oraz Elering AS w dniu 17 grudnia 2020 r.
Kontekst:
Synchronizacja krajów bałtyckich jest procesem, w ramach którego planowana jest desynchronizacja Litwy, Łotwy i Estonii z obszarem IPS / UPS i jednoczesna ich synchronizacja z obszarem Europy Kontynentalnej, do którego przynależy także Polska. Proces synchronizacji został podzielony na trzy fazy.
W ramach II fazy synchronizacji realizowany jest projekt połączenia Polska-Litwa – Harmony Link, projekty rozbudowy sieci przesyłowej w Polsce (budowa linii 400 kV Dunowo – Żydowo Kierzkowo, modernizacja linii 400 kV Krajnik-Morzyczyn, modernizacja linii 400 kV Morzyczyn- Dunowo-Słupsk-Żarnowiec, modernizacja linii 400 kV Żarnowiec-Gdańsk/Gdańsk Przyjaźń-Gdańsk Błonia, rozbudowa stacji Dunowo), projekty instalacji kompensatorów synchronicznych w Estonii, na Litwie i na Łotwie oraz projekty mające na celu wypełnienie wytycznych pozwalających na przyłączenie systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich do obszaru synchronicznego Europy kontynentalnej.
Wskazane wyżej projekty znajdują się na liście PCI (ang. projects of common interest) pod numerem 4.8 – Integracja i synchronizacja systemów elektroenergetycznych krajów bałtyckich z systemem Europy Kontynentalnej.
Cel:
Celem projektu jest budowa i modernizacja infrastruktury przesyłowej w Polsce, na Litwie, na Łotwie i w Estonii, dzięki której możliwe będzie bezpieczne zsynchronizowanie państw bałtyckich z obszarem Europy kontynentalnej.

Więcej informacji na https://inwestycje.pse.pl/polaczeniepolskalitwa/