Aktualności
Lokalizacja inwestycji
Wybudowane przez nas instalacje pozwolą wyprowadzić moc wyprodukowaną przez elektrownię jądrową i bezpiecznie przesłać ją do odbiorców w głębi kraju. Cały projekt to kilka powiązanych ze sobą inwestycji sieciowych, obejmujących gminy w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. W ramach przedsięwzięcia powstaną dwie nowe stacje elektroenergetyczne oraz ponad 300 km nowych linii najwyższych napięć.
- Budowa stacji elektroenergetycznej 400 kV odbierającej moc z elektrowni jądrowej
- Budowa 2 linii dwutorowych 400 kV z EJ do stacji 400 kV w rejonie Pomorza Gdańskiego
- Budowa stacji elektroenergetycznej 400 kV w rejonie Pomorza Gdańskiego
- Budowa linii 400 kV do nacięcia linii 400 kV Jasiniec – Grudziądz
Planowane trasy linii 400 kV nie zostały jeszcze opracowane. Będą one przebiegały od nowej stacji elektroenergetycznej odbierającej moc z elektrowni jądrowej do nowej stacji na terenie Pomorza Gdańskiego przy istniejącej linii 400 kV Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo. Do wyprowadzenia mocy produkowanej w EJ konieczna jest budowa dwóch linii, a ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest ich poprowadzenie oddzielnymi przebiegami.
Koncepcja planowanej trasy linii
Zakres inwestycji i przebieg prac
Prąd z elektrowni jądrowej popłynie po raz pierwszy około 2033 roku. Do tego czasu oddamy do użytkowania dwie stacje i linie najwyższych napięć. Pierwsza stacja będzie odbierać moc z elektrowni jądrowej, a następnie linie 400 kV wyprowadzą moc na południe kraju do nowej stacji elektroenergetycznej przy istniejącej linii 400 kV Żydowo Kierzkowo – Gdańsk Przyjaźń. Obiekt ten będzie miał funkcję transformatorowo – rozdzielczą co oznacza, że będzie zarówno rozdzielał energię na różne kierunki jak i transformował ją na niższe napięcia na ewentualne potrzeby sieci dystrybucyjnej. Zarówno planowane linie idące z północy jak i pracująca już ciągnąca się ze wschodu na zachód zostaną wprowadzone do nowej stacji. Stąd wyprowadzona zostanie jedna linia 400 kV na południe do nacięcia linii 400 kV Jasiniec – Grudziądz.
Zakończenie inwestycji przewidywane jest na przełom 2032-2033 r.
Znaczenie inwestycji
Budowa elektrowni to jedno z kluczowych działań na rzecz zwiększania udziału czystej energii w krajowym miksie energetycznym oraz zapewnienia stabilnych i przewidywalnych źródeł wytwórczych. Więcej mocy z atomu to także coraz mniej CO2 w atmosferze.
Za wybudowanie pierwszej elektrowni jądrowej odpowiada specjalnie powołana do tego spółka Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. Na przestrzeni najbliższych kilkunastu lat zrealizowane zostaną bloki elektrowni służące produkcji energii, o łącznej mocy 6-9 GW. Ta ogromna ilość energii zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE), przyczyniając się do ochrony klimatu, wpłynie na pewność i bezpieczeństwo dostaw. Dzięki budowie elektrowni jądrowej oraz Morskiej Energetyce Wiatrowej, Pomorze stanie się liderem w wytwarzaniu energii elektrycznej.
Wprowadzając moc wyprodukowaną w elektrowni jądrowej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego umożliwimy dostarczenie jej do odbiorców w całym kraju. Zostanie ona przesłana do nowych stacji elektroenergetycznych, z których następnie liniami najwyższych napięć popłynie w głąb kraju.
Korzyści z inwestycji
dla inwestorów
bezpieczeństwa
energetycznego
regionu
miejsca pracy
budżetu gminy
lokalnych
społeczności
Formularz kontaktowy
Kontakt
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Centralna Jednostka Inwestycyjna
Al. Jerozolimskie 132
02-305 Warszawa
www.pse.pl
Biuro prasowe inwestycji:
Telefon: +48 782 703 863
(czynny w dni robocze godz. 11:00-14:00)