Polskie Sieci Elektroenergetyczne otrzymały Biały Listek ESG, nagrodę przyznawaną przez tygodnik „Polityka” we współpracy z firmą doradczą Deloitte. Są nim nagradzane przedsiębiorstwa, które wdrażają istotne zmiany związane z obszarem środowiskowym, społecznym i zarządczym (ang. Environmental, Social, Governance, ESG).
Dotychczas „Polityka” przyznawała Listki CSR, których laureatem wielokrotnie były PSE. Braliśmy udział w ośmiu takich zestawieniach i otrzymaliśmy dwa Srebrne i sześć Złotych Listków. Ze względu na nowe regulacje prawne w zakresie sprawozdawczości przez firmy ich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, od tego roku zmieniono sposób oceny przedsiębiorstw, skupiając się na szerszym spojrzeniu na ich działalność pod kątem wytycznych ESG. Podczas gali Listków ESG Polityki nagrodzonych zostało 56 firm. W zeszłym roku nagrody trafiły do 105 firm.
Kapituła konkursu doceniła podejście PSE do zrównoważonego rozwoju, regularne prezentowanie informacji związanych z działalnością w obszarze ESG oraz obliczanie śladu węglowego w trzech obszarach (emisje bezpośrednie, pośrednie i inne). Spółka obecnie analizuje gotowości do rozpoczęcia raportowania zgodnego ze standardem ESRS i wdraża rozwiązania wspierające ten proces.
PSE już od dziewięciu lat raportują swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ─ początkowo w formie raportu społecznego, a następnie zintegrowanego raportu wpływu. Jesteśmy organizacją dojrzałą do procesu raportowania i podejmiemy kolejne wyzwanie związane z wdrażaniem standardu ESRS – mówi Beata Jarosz-Dziekanowska, dyrektor Departamentu Komunikacji.
Nasza spółka jest świadoma wyzwań, które stoją przed przystąpieniem całej organizacji do raportowania każdego obszaru wpływu z uwzględnieniem polityk, celów, działań i mierników ich realizacji. To złożony proces i w PSE przykładamy dużą wagę do wdrażania zmian w obszarze prośrodowiskowym, społecznym i zarządczym – mówi Małgorzata Jachimowska-Noworyta, pełnomocnik zarządu PSE ds. zrównoważonego rozwoju.
W 2023 r. PSE opublikowały swój szósty raport wpływu, według którego działalność spółki wytworzyła 13,57 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki. PSE w 2022 r. zredukowały o 22 proc. emisję CO2 w stosunku do roku 2017, w którym to po raz pierwszy spółka wyliczyła emisje. Więcej informacji na temat działalności PSE można znaleźć na stronie raport.pse.pl.