Aktualności
Lokalizacja inwestycji
Moc ze stacji SE Choczewo zostanie wyprowadzona w głąb kraju czterema liniami najwyższych napięć.
Linia 400 kV Choczewo do nacięcia linii Słupsk-Żarnowiec o długości ponad 20 km, będzie prowadziła ze stacji Choczewo w Osiekach Lęborskich w gminie Choczewo do nacięcia istniejącej linii relacji Słupsk-Żarnowiec. Swoim przebiegiem linia obejmie 3 gminy: Choczewo, Łęczyce i Nowa Wieś Lęborska.

Zakres inwestycji i przebieg prac
Inwestycja uzyskała decyzję Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia.
Od kwietnia 2024 roku prowadzimy rozmowy z właścicielami nieruchomości położonych w pasie technologicznym linii w sprawie pozyskania zgody na zawarcie umowy służebności przesyłu. Następnie do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej, a w dalszej perspektywie – o wydanie pozwolenia na budowę.
Generalny wykonawca, który tę inwestycję zrealizuje, zostanie wyłoniony w ramach postępowania przetargowego pod koniec 2025 roku.
Linia zostanie oddana do użytku w 2027 roku.
Znaczenie inwestycji
Dzięki budowie linii najwyższych napięć – w tym linii 400 kV relacji SE Choczewo – nacięcie linii Słupsk – Żarnowiec, zapewnimy podłączenie morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – umożliwiając dostarczenie energii z wiatru do odbiorców w całym kraju.
Za budowę morskich farm wiatrowych odpowiadają inwestorzy, którzy planują postawić je w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Żeby jednak czysty prąd z morskiego wiatru mógł popłynąć do odbiorców, konieczna jest infrastruktura stworzona przez nas.
Energia zostanie wprowadzona do nowych stacji elektroenergetycznych, z których następnie liniami najwyższych napięć – w tym linią SE Choczewo – nacięcie linii Słupsk – Żarnowiec, popłynie w głąb kraju.
Budowa morskich farm wiatrowych jest jednym z ważniejszych elementów transformacji energetycznej Polski. Docelowa moc z MFW (określona w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.) ma osiągnąć poziom do 11 GW. To około 20% całego potencjału wytwórczego w Polsce, który dziś wynosi prawie 47 GW. Ta ogromna moc zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (KSE) przyczyniając się do zwiększania udziału czystej energii ze źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym oraz ochrony klimatu (więcej energii z OZE to także mniej CO2 w atmosferze).
Dzięki morskiej energetyce wiatrowej, Pomorze stanie się liderem w wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. Ta złożona i wielowymiarowa inwestycja jest niepowtarzalną szansą rozwoju dla gmin i przedsiębiorców z tego regionu.
Korzyści z inwestycji
dla inwestorów
bezpieczeństwa
energetycznego
regionu
miejsca pracy
budżetu gminy
lokalnych
społeczności
Formularz kontaktowy
Kontakt
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Centralna Jednostka Inwestycyjna
Al. Jerozolimskie 132
02-305 Warszawa
www.pse.pl
Biuro prasowe inwestycji:
e-mail: pomorzedajemoc@pse.pl
telefon: +48 887 778 992
(czynny w dni robocze godz. 11:00-14:00)